BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJSTAROSTWA POWIATOWEGO W SIEDLCACH

Wyszukiwarka

:

Nawigacja

Nawigacja   MENU PRZEDMIOTOWE   /   Cyberbezpieczeństwo   /   

Treść strony

Cyberbezpieczeństwo

W związku z art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1863 z późn. zm.) przekazujemy Państwu poniżej informacje pozwalające na zrozumienie zagrożeń cyberbezpieczeństwa i stosowanie skutecznych sposobów zabezpieczania się przed tymi zagrożeniami.

Cyberbezpieczeństwo, zgodnie z ww. ustawą, to odporność systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych lub związanych z nimi usług oferowanych przez te systemy.

W dobie cyfryzacji realizacja zadań publicznych zależy od bezpieczeństwa systemów informacyjnych. Od wielu lat wzrasta liczba zagrożeń i incydentów bezpieczeństwa. Przykładowe zagrożenia w cyberprzestrzeni to:

 • ataki z użyciem szkodliwego oprogramowania (np. malware, wirusy),
 • kradzieże tożsamości, modyfikacje bądź niszczenie danych,
 • blokowanie dostępu do usług (np. ataki DDoS),
 • spam (niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne),
 • ataki socjotechniczne (np. phishing – metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia informacji, zainfekowania szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia do określonych działań).

Każdy incydent to ryzyko naruszenia bezpieczeństwa obywateli – przejęcia ich danych osobowych, naruszenia prywatności, utraty pieniędzy, a nierzadko też zdrowia. Należy temu skutecznie przeciwdziałać.

Sposoby zabezpieczenia się przed zagrożeniami:

 1. Zainstaluj i używaj oprogramowania przeciw wirusom i spyware. Najlepiej stosuj ochronę w czasie rzeczywistym.
 2. Aktualizuj oprogramowanie antywirusowe oraz bazy danych wirusów (dowiedz się czy twój program do ochrony przed wirusami posiada taką funkcję i robi to automatycznie).
 3. Aktualizuj system operacyjny i aplikacje bez zbędnej zwłoki.
 4. Nie otwieraj plików nieznanego pochodzenia.
 5. Co jakiś czas skanuj komputer i sprawdzaj procesy sieciowe - jeśli się na tym nie znasz poproś o sprawdzenie kogoś, kto się zna. Czasami złośliwe oprogramowanie nawiązujące własne połączenia z Internetem, wysyłające twoje hasła i inne prywatne dane do sieci może się zainstalować na komputerze mimo dobrej ochrony - należy je wykryć i zlikwidować.
 6. Sprawdzaj pliki pobrane z Internetu za pomocą skanera oprogramowania antywirusowego.
 7. Staraj się nie odwiedzać zbyt często stron, które oferują niesamowite atrakcje (darmowe filmiki, muzykę, albo łatwy zarobek przy rozsyłaniu spamu) - często na takich stronach znajdują się ukryte wirusy, trojany i inne zagrożenia.
 8. Nie zostawiaj danych osobowych w niesprawdzonych serwisach i na stronach, jeżeli nie masz absolutnej pewności, że nie są one widoczne dla osób trzecich.
 9. Nie wysyłaj w e-mailach żadnych poufnych danych w formie otwartego tekstu - niech np. załączniki będą zabezpieczone hasłem i zaszyfrowane - hasło przekazuj w sposób bezpieczny innym kanałem.
 10. Pamiętaj o uruchomieniu firewalla.
 11. Wykonuj kopie zapasowe ważnych danych.
 12. Pamiętaj, że żaden bank czy Urząd nie wysyła e-maili do swoich klientów/interesantów z prośbą o podanie hasła lub loginu w celu ich weryfikacji.


Zrozumienie zagrożeń cyberbezpieczeństwa i stosowanie sposobów zabezpieczania się przed zagrożeniami jest obecnie koniecznością dla każdej osoby korzystającej z zasobów Internetu. Poniżej podajemy linki do stron zawierających informacje dotyczące cyberbezpieczeństwa:

 • autor lub odpowiedzialny za treść: Wydział Administracyjno-Gospodarczy, Ewa Borzyńska
  data wytworzenia: 2023-03-15
 • opublikował: Wydział Organizacyjny, Ewa Czarnocka
  data publikacji: 2023-03-16 08:39
 • zmodyfikował: Wydział Organizacyjny, Ewa Czarnocka
  ostatnia modyfikacja: 2023-03-16 08:42

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Siedlcach
ul. Piłsudskiego 40, 08-110 Siedlce
tel. +48 25 644 72 16, +48 fax. 25 644 71 55, +48 25 633 95 13
starostwo@powiatsiedlecki.pl    www.powiatsiedlecki.pl

Stopka strony

Licznik odwiedzin: 2809466
ostatnia aktualizacja: 2023-12-08 13:09